SÉTA - A Színésznőkről

A Hevesi Sándor Színház előadásának, April de Angelis Színésznők című színművének főpróbáján vehettünk részt nemrégiben. Úgy gondoltuk, a rendező, Sztarenki Pál meg-megállítja majd a játékot, utasításokat ad. Valami igazán különlegeset vártunk az esttől. Meg is kaptuk, de erre az élményre azért mégsem számítottunk.

A Házi Színpadon zajlott az előadás, a színészek tőlünk karnyújtásnyira játszottak. Olyan közel voltak hozzánk, hogy hallottuk a lélegzetvételüket. Ilyet még soha nem éltünk meg színházban.

Kovács Boglárka elismerően nyilatkozik a látottakról: – Nekem nagyon tetszett az előadás. A két felvonás között ég és föld a különbség. Az első órában még nagyon sokat nevettünk, szidott mindenki mindenkit, de nem ragadt meg az emlékezetemben szinte semmi, talán azért, mert a második felvonás igazán megrázott és elnyomta az előző élményeket. Tátott szájjal, néma csendben néztem végig. Egy-két jelenetnél még a könnycsepp is ott bujkált a szememben.

Bocskor Ákos hozzáfűzi: – Többször megborzongtam a második felvonás alatt. A legmegrázóbb számomra a kisbabájától megszabadulni akaró nő szenvedése volt. Nem gondoltam, hogy a színház is képes ennyire élethűen bemutatni egy véres tragédiát. Szomorúsággal töltött el az idősödő színésznő története, ezt a szerepet Kiss Mari színésznő játszotta. Egy öregedő nő, aki egész életét a színháznak szentelte, az élete volt a színház, egyszer csak szembesülni kénytelen azzal, hogy megöregedett, jönnek helyette az újak, s ő már fölöslegessé vált.

Élvezet és döbbenet – foglalja össze az est tapasztalatait Simon Rebeka. – Nyers, közönséges szavak és megrendítő képek, pompa, tündöklés, megfelelni vágyás és elbukás. A csipkés kombiné és Pákó didije hallatán még nevettünk, majd jöttek a fekete bőrbe öltözött lányok ostorral a kezükben dögös táncukkal, de aztán hamarosan kővé dermedt a közönség. Félelem, döbbent csönd következett.

A kortárs angol szerzőnő az első hivatásos angol színésznők portréját rajzolja meg a 17. századból szinte történelmi hűséggel, pontossággal. Ám mindannyian érezzük: ez a darab ma is aktuális. Ma használatos beszédstílus és zenedivat, a modern kor tömegízlése és problémái... Tanulságosnak ítélem meg a látottakat, minden fiatalnak ajánlanám az előadást, mert gondolkodásra, felelősségtudatra tanít bennünket.

 Horváth Kitti, Lámfalussy SZKI