ERRŐL NEM LEHET ELEGET BESZÉLNI!

A második világháború előestéjén Ausztriában játszódó történet világszerte az egyik legnépszerűbb musical. A zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház december 13-án, Luca napján mutatja be a legendás hajóskapitány családjáról szóló darabot, melyben a zene mellett a mögöttes mondanivaló játssza majd a főszerepet. moravetz-levente_portre

A darabot Moravetz Levente rendezte, aki Pécsről érkezett Zalaegerszegre. A szabadúszó, önmagát kalandozó zsoldosnak valló rendezőt, az előadás rendezőjét kérdeztük a darab történetéről, mondanivalójáról és a közös munkáról a darabban szereplő sok vidám gyerekkel.

Röviden miről szól ez a méltán híres darab?

Ez az a darab, ami mindenkinek ott motoszkál az agyában, a Dó, ré, mi című sláger dallamait pedig szinte mindenki ismeri. A történet igaz történeten alapul. Georg von Trapp felesége halála után nevelőnőt keres hét gyermeke mellé. Mária apácának tanul, ám egy próbaévre elhagyja a zárdát, és nevelőnőként szolgál a Trapp-kastélyban. A katonásan nevelt gyerekek megszeretik az életvidám lányt. A közelgő világháború azonban véget vet az idillinek és 1938-ban Trapp kapitány kényszerhelyzetbe kerül, végül elhagyja Ausztriát és Amerikában „éneklő családként” járja az országot gyermekeivel.

Mi a darab mögöttes mondanivalója?

Az előadás során belepillanthatunk egy olyan folyamatba, hogy a diktatúra miként változtatja meg az emberek életét. Beleláthatunk, hogy ez a helyzet, hogyan kényszerít barátot barát ellen, szerelmet szerelem ellen. Erről nem lehet eleget beszélni. Muszáj a fiatalokba is bekódolni azt, hogy a múltbeli rossz dolgok nem csupán mesék, hanem valóban megtörténtek és nem szabad, hogy újra megtörténjenek.

A mondanivaló mellett a zene is nagyon fontos része az előadásnak.

Így igaz. Hangsúlyt kap az előadásban a zene fontossága is. Úgy gondolom, hogy a zene és a szerelem az, amit azért kaptunk az Istentől, hogy néha ne csak higgyük, hogy van, hanem tudjuk is.

Gyereknek is ajánlott az előadás?

Ez egy igazi családi musical. Általában szeretek úgy rendezni, hogy ha csak nem kifejezetten felnőttnek szóló darabról van szó, akkor nyugodtan hozhassa a szülő a gyermekét is. Szélesre kell nyitni az ollót. Az, ha a gyerek a szülővel tud eljönni, egészen más hatással lesz rá, mintha a pajtásaival jön el a színházba. A színházból együtt haza tudnak menni és darab kapcsán felmerülő kérdéseket megtudják osztani egymással. Fontosnak tartom, hogy fel tudjuk nevelni a jövő közönségét az utánunk következő művészgárda számára, nehogy kiürüljön a nézőtér, hisz az olyan lenne, mintha a szivárványból kivennénk néhány színt.

Az előadásban sok gyerekszereplő is közreműködik, vannak ötévesek és tizenhét évesek is. Hogyan zajlott a közös munka?

Nagyon élvezem a közös munkát. A gyerekek fegyelmezettek, odafigyelnek, pontosak. Természetesen a picik néha álmodoznak a színpadon, de nagyon aranyosak.

Hogy érzi magát Zalaegerszegen? Mennyi időt tölt itt?

Nagyon jó itt lenni Zalaegerszegen, ez a társulat nagyon tehetséges, jó társulat. Az életemben egy hónapos periódus most ez, tehát intenzív négy hét áll a rendelkezésünkre, hogy létrehozzuk az előadást.

Etalon Magazin

20132. december