Ugrás a fő tartalomhoz
A Hevesi Sándor Színház karakterszínésze, Andics Tibor távozik

A Hevesi Sándor Színház karakterszínésze, Andics Tibor távozik

Szerkesztve: 2025.április 07.

A zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház volt az egyetlen munkahelye, 1985 óta hűségesen sehova sem mozduló társulati tagja. Itt szerezte meg a stúdióban a színészi képesítéseket, a színművész státuszig bezárólag.

Egyszer felvételizett az akkor még színművészeti főiskolára, második rostáig jutott. Megelégedett-e a zalaegerszegi lehetőségekkel? A karakterszerepekkel, az epizodisták életével? Voltak-e nagyobb tervei? Szolgálatnak tekintette a zalai közönség szórakoztatását? Minderről egy egerszegi cukrászda szegletén beszélgettünk Andics Tiborral. 

- Kezdem Merő Bélával jó? Egy versmondó táborban vettem részt, ő figyelt fel rám, javasolta, jelentkezzek a zalaegerszegi színház stúdiójába. Salgóbányán volt ez. Régen volt. Negyven éve. Ratkó József Déva című versét mondtam. Itt Ruszt József előtt is ezzel felvételiztem, kétféleképpen mondtam el. Barta Mária, Stefán Gábor tanított a stúdióban, legkedvesebb rendezőm, igazgatóm pedig Halasi Imre volt. 

Szombathelyen született, Pécsre, Győrbe járt építőipari szakközépiskolába, de nem dolgozott a szakmában, inkább postásnak állt. A verseket mindig nagyon szerette, egykor több mint 200 volt a fejében, de több tucatnyit ma is tud.  A főiskolai felvételin a legendás Székely Gábor-Zsámbéki Gábor párossal találkozott, de "nem működött a kémia". 

- Megbékélt ezzel?

- Úgy voltam vele, hogy megvagyok én a versekkel.

-A kis szerepekkel ugyanígy van?

- Csak főszereplőkkel nem lehet színházat csinálni, ezt sokan mondják. Az epizodista nélkül nem épül meg egy darab sem. Nem könnyű, higgyék el. Az ember ül az öltözőben, a folyosón, vár a jelenésre. Amikor belép, azzal a néhány mondattal a legjobbnak kell lennie, mert ez az egyetlen esélye. Ha elrontja, nincs több lehetőség. A főszereplőnek persze sokkal nehezebb, de ha egy jelenet nem sikerül a legjobban, ott a következő, amiben javíthat. Én nagyon jó epizódokat játszottam. Az egyik legkedvesebb a Lámpás a Padlásból, de a Mágnás Miska, a Scapin furfangjai, A csak semmi szexet, angolok vagyunk, az Úri muri,  a Csókos asszony került az útjába. Az Úri murit begipszelt kézzel játszotta.

- Elestem a jégen, nyáron, mondtam én, improvizált szöveg volt, tetszett a rendezőnek.

Nem tudjuk végigtekinteni negyven év elképesztő mennyiségű szerepét, amit a zalaegerszegi színpadon életre keltett. 

- Én tartom az egyik rekordot a Hevesiben: egy évadban 192 előadásban játszottam. Még 55 évesen is roptam a színpadon. Végigtáncoltam az életemet, aztán így jártam. A búcsúzásnál 400 ember állt fel a nézőtéren, és nekem tapsolt. ZAOLBőgtem is. Urházy Gábor Laci még verset is írt nekem, Farkas Ignác olvasta fel a klubban.

Előfordult, hogy egy évadban szinte minden darabban benne volt. Talán épp ezért nem jutott idő önálló est, pódiumműsor megvalósítására, mert sok volt a dolga. És ezért nem próbálta ki magát máshol. Fundamentuma a Hevesi Sándor Színház, ahogy ő is a teátrumnak. Odaadása, elkötelezettsége, fegyelmezettsége mögött egyre több betegség jelentkezett, több infarktus, stroke, szívműtét szegélyezi az utat, amit most önszántából lezár. 

Volt szomorúság is, pár szerepet szívesen eljátszott volna, de nem ő kapta őket. Belenyugodott. 

- Ezekben a falakban benne van a verítékem, a vérem. De nem akarok már színpadra állni. Biztos hiányzik majd.

Az élet más területén is hűséges, 35 éve tart a házassága, 33 éves a legidősebb fia, a bölcsésszé lett középsővel pedig még színpadon is állt együtt a III. Richárdban. A legkisebb informatikus, a legnagyobb most nősül, Tibor készül a nagypapaságra. Tortákat süt, főz, olvas. Imádja a családját.

- Mindig mellettem álltak, akkor is, amikor nem érdemeltem meg. 

Mi a mottója? "Ha valaki azt képzeli magáról, hogy ő az angol király, akkor nem normális. Ha egy színész este héttől tízig nem képzeli el magáról, hogy ő az angol király, akkor nem normális", írta egy helyütt Agárdy Gábor. Ezzel mélyen egyetért.

Andics Tibort legutóbb az Érettségiben és az Életrevalókban is láthatták. Az itt töltött negyven év feljogosítja arra, hogy a Hevesi Sándor Színház örökös tagjának érezze magát, mindörökre. Forgács-gyűrűt 2008-ban, a Színházbarátok Köre díját 2012-ben nyerte el.

Arany Horváth Zsuzsa

2025. április 4.

Címkék: