Popeye a tengerész, hajóját nem éri vész...

Vagyok aki vagyok

Egressy Zoltán történetében sok hasonlóságot vélhetünk felfedezni, Fafeye és a híres rajzfilmfigura – Popeye – között. Mindketten pipáznak, sokszor alig érteni, hogy mit beszélnek, első blikkre mindketten tanulatlan tuskónak tűnnek, azonban Fafeyenek és Popeye-nek is a helyén van a szíve. Ahogy Popeye-nek is meg kell küzdenie szíve hölgyéért, Olíviáért, Fafeyenek is próbatételeken kell átesnie, hogy elnyerje Paradicsom kezét... És egyik történetből sem hiányzik a főgonosz... És ahogy tisztességes mesékhez illik, mindkét esetben ugyanabba a hölgybe szerelmesek, mint a főhős. Popeye állandó ellenfele a hamburgerzabáló, behemót Bluto, aki mindig csak az esküvőre, és a tengerész laposra verésére tud gondolni. Fafeyenek pedig a közösség polgármesterével, az ostoba Buttanderral kell megküzdenie. Azonban segítségükre van a ’csodazöldség’... Míg Popeye alkarizmai a spenót hatására duzzadnak, Fafeye a sóskától kap erőre...

Többet nem árulunk el előre Fafeyeről, Paradicsomról és Buttanderről...

Addig is ismerkedjünk Popeye történetével...

 

Popeye 1929. január 19-én bukkant fel először a Thimble Theatre című képregény hasábjain (kiadó: King Features). Szülőatyja Elzie Crisler Segar amerikai grafikus volt, ő írta és rajzolta Popeye történeteit. A képregény kezdetben Olívia Oylról és családjáról szólt. Popeye-t eredetileg csak mellékszereplőnek szánták, az volt a feladata, hogy lerobbant hajójával elvigye Olívia szerencsejáték-függő testvérét Dice-sziget kaszinójába. Elzie Crisler Segar tengerész-figurája annyira népszerűnek bizonyult, hogy később többször visszatért bajt keverni az Oyl család napi történeteibe, majd végzetesen beleszeretett Olíviába.

 

 Az első Popeye képregény-epizód 

 

1933-ban Dave Fleischer a Paramount Stúdió megbízásából elkészítette az elkészítette az első Popeye-rajzfilmet. Betty Boop külön táncjelenetet kapott az epizódban.

 

http://www.youtube.com/embed/sZ6dwmfFILo?rel=0

 

Popeye elképesztően sikeres volt. A rajzfilmfigura miatt a harmincas években 33%-kal nőtt a spenótfogyasztás az USA-ban, népszerűsége az évtized végére a Disney-figurákét is túlszárnyalta.

Popeye-1933

 

 

1937-ben Crystal City-ben (Texas) – ’a spenót fővárosában’ – E. C. Segar tiszteletére Popeye szobrot állítottak. Popeye az első rajzfilmkarakter, akiről köztéri szobor készült.

 

Popeye-szobor, 1937

 

 

Elzie Segar 1938-ban bekövetkezett halála után Popeye-t a magyar származású, de már Amerikában született Bela Zaboly rajzolta tovább. A képregények már Popeye, a tengerész (Popeye, the Sailorman) címmel folytatódtak. Érdekesség, hogy Zaboly mindig elrejtett egy méhecskét és az aláírását a képkockákon.

 

Bela Zaboly egyik Popeye-képkockája, a teritőn a méhecske-szignóval

 

Popeye az egyik legnépszerűbb rajzfilmfigura volt 1930 és 1960 között. Ebben az időszakban 753 epizód készült.

 

 Popeye, cartoon in technicolor

 

1980-ban a Paramount Pictures élőszereplős filmet mutatott be. Popeye-t Robin Williams, Oliviát Shelly Duvall (a Ragyogás női főszereplője) alakította. A filmet Robert Altman rendezte.

 

Popeye-1980

 

 

2004-ben Popeye 75. születésnapjára négy napra (január 16-18.) zöldbe borult az Empire State Building.

 

Popeye és az Empire State Building, 2004

 

 

2004-ben egész estés 3D-s animációs film készült Popeye-ről.

 

Popeye-2004

 

2004-ben megjelent Popeye számítógépes játék változata is.

 

Popeye számítógépes animáció, 2004

 

 

2009. december 8-án Popeye-logóval ünnepelte a Google E. C. Segar születésnapját.

 

A Google Popeye-logója, 2009 #

 

 

Felhasznált forrás:

http://popeye.com/

http://konyves.blog.hu/2009/01/19/80_eves_popeye