Terápiára ne, színházba igen

Állítólag a liftbe szorulva ötölte ki Szente Vajk a Csoportterápiát, mellyel aztán meg is nyerte a Madách Színház musicalpályázatát. Nem egyedül, Bolba Tamás zeneszerzővel és Galambos Attila szövegíróval.galambos_es_en

Szente Vajk színész darabja hat fiatalnak mondható ember találkozása köré szerveződik. A manapság oly divatos, lelki öngyógyítási kísérletnek is felfogható csoportterápiára várnak, várják az orvost. A beszélgetésből kirajzolódnak a karakterek: képzelt beteg, emlékezetkieséses, testképzavaros, kóros hazudozó, melegnek látszó és a „szőke nő", aki a korrekt szó helyett korrekten a korrupt kifejezést használja.

A darabot 2011-ben mutatták be a Madáchban, mostanra a 100. előadásnál tart. A vidéki színházak is ráharaptak, s most megérkezett Zalaegerszegre.

– Már Győrben is játsszák, de én alig vártam, hogy Zalaegerszegre is elérjen, nagy boldogság nekem, hogy így is megmutatkozhatom, igaz, a Footloose fordításával már szerepeltem, de szerzőként először – mondta Galambos Attila (42) az első próba szünetében.

Mint kiderült, noha a szülői háttér egyáltalán nem vetítette előre, ő maga is színésznek készült, de aztán a darabfordítások és a darabírás felé vitte az élet. Az Operaház fantomját például ő fordította a Madáchnak, de szerzőtársként jegyzi a tavalyi Poligamyt is. Mint mondja, sokat köszönhet a megyeszékhelyi középiskolának, azon belül is Pribék Imrénének, a magyartanárának, az angolt tanító Horváth Lídiának, s a színjátszó kör vezetőjének, Szakállas Gyuláné Ani néninek. A színművészeti főiskola felé vitte az útja, Zsámbéki Gábor osztályába járt, majd dolgozott Ruszt József mellett is a fővárosban. Majdnem szakított a színházzal, de a sikeres darabfordítások mondhatni, visszavezényelték.

– Ez a darab valójában a musicalek paródiája is lenne?

– Igen, kicsit megfricskázzuk az általunk ismert világot, de miután valójában csoportterápia, inkább a figurák karaktere érdekes. A  különböző lelki „betegségek" közül válogattunk össze olyanokat, amelyek színpadon jól működnek. Szórakoztató, vidám dolgot szerettünk volna, ez volt a fő szempont. Mindenki küzd valamilyen gonddal, de hogy azt kibeszéli-e, kér-e segítséget, az már más kérdés.

Valamibe nagyon beletaláltak a Csoportterápiával, ő maga is úgy véli a siker láttán.

A mókás és köztük eredeti nyelvi fordulatokban biztosan nem lesz hiány, ez az olvasópróbán azonnal kiderült. Láthattuk, a színészek máris nagy kedvvel vetették magukat leendő figuráik „karjaiba". A darabról olvasható kritikák is azt méltatják elsősorban, hogy az ismert komédiai közhelyeket friss szellemmel vette szemügyre az alkotóhármas, hálás szerepekkel, alakítási eshetőséggel ajándékozva meg a majdani színészeket.

Galambos Attila és alkotótársai úgy tervezik, kétévente jelentkeznek valamivel, úgyhogy már készülniük is kell a következőre.

De addig is itt lesz a Hevesi Sándor Színház nagyszínpadán a kétfelvonásos, számos slágergyanús dallal a Csoportterápia, melyet Sztarenki Pál rendezésében láthatunk, először március 14-én.

 olvaso

 

 

 

HOZZÁJUK ILLŐ ZENÉT KAPTAK

A Madách Színházban Balla Esztert, Nagy Sándort, Dobos Juditot, Simon Kornélt, Szente Vajkot és Polyák Lillát láthatják a nézők ebben a darabban. Hozzájuk csatlakozott Sándor Dávid és Ladinek Judit, akik Simon Kornéllal és Polyák Lillával játsszák felváltva Ervin Ivánt és Natasát. A Csoportterápia zenéjét szerző Bolba Tamás korábban elmondta, a megalkotott karakterekre írta a dalokat, így az egyes típusok hozzájuk illő zenét kaptak.

Arany Horváth Zsuzsa

2014. február 11.

Zalai Hírlap online