Új darab bemutatója a Hevesi Sándor Színházban

Alexandre Dumas, Jean-Paul Sartre, Belmondó, Haumann Péter, Farkas Ignác, Sztarenki Pál. A közös nevező: Kean, a színész.

PEZ_6055

Bizonyosan nincsen a világon olyan férfiszínész, aki ne akarná egyszer a pályafutása alatt eljátszani Kean-t, a színészt. Ugyanis a hivatás, a mesterség, a szakma, sőt, mi több, az élet, a férfiélet esszenciája. Valós angol személyről van szó, aki 225 évvel ezelőtt született. Hírlik, vad, öntörvényű és önző zseni volt, nőfaló is persze, ahogy illik. S a legnagyobb Shakespeare-szerepek invenciózus interpretátora. Nem véletlenül került először Dumas, majd Sartre tollára a vérbő élettörténet, mint szerelmi cselszövés. (Utóbbi persze új dimenziókat nyitott: teret kapott annak boncolgatása, hogy mi a művész viszonya a világhoz, önmagához, a vívódásaihoz.) Belmondó például annyira nagyra becsülte, hogy Párizsban kibérelt egy színházat, ahol évekig játszotta. (1987-ben film is készült erről.)

– Magyarországon 1986-ban a Madách színházban Haumann Péter játszotta, én abban az előadásban még statisztáltam – meséli Sztarenki Pál, a Hevesi Sándor Színház művészeti vezetője, a zalaegerszegi bemutató rendezője. – Nagy öröm, hogy társulatunknak olyan tagja van Farkas Ignác személyében, aki a bonyolult személyiségrajzú Kean életre keltésére termett.

– Sok mindenen át kell menni, hogy ezt a sűrű figurát el tudja játszani a színész?
– Nem könnyű – válaszolja Farkas Ignác, hozzátéve, benne is rég eltemetődött dolgok jönnek elő a próbafolyamat során, fátylak hullanak le az emberben. Színházat játszani hálás lehet, elvégre ők tudnak a legtöbbet a kulisszák mögötti életükről.
– Ez rólam, az én életemről is szól, s a pillanat művészetéről – igazítja hátra haját a Jászai-díjas színművész, miközben felidézik Jászai Mari mondatát: „Mi a színész? Csak tegnapi felhő..."
Áradó játékízlés, mértéktelen mértékletesség, színi bűvészet, gyilkos érzelmek, ármány és őrület. Magas hőfokon. Ha ezt látni szeretnék, menjenek el, nézzék meg Kean-t és partnereit: Kovács Olgát, Pap Lujzát, Urházy Gábor Lászlót, Baj Lászlót, Wellmann Györgyöt és a többieket. Cselényi Nóra jelmezeiben, Szlávik István díszletei között.


Arany Horváth Zsuzsa

2014. november 26.

Zalai Hírlap online